Taknaghsh Blog Logo

دیجیتال مارکتینگ از رویا تا واقعیت

امروزه در بسیاری از جمع ها اعم از دوستانه و یا کاری نام دیجیتال مارکتینگ به گوشمان برخورد می کند و باور اینکه دیجیتال مارکتینگ از رویا تا واقعیت چه مسیری را طی کرده می تواند بسیار شگفت انگیز باشد. ولی به راستی هنر بازاریابی دیجیتال چیست و چه بخش هایی دارد؟

این سوال کمی کلی و وقت گیر است، به همین جهت ما بر آن شدیم تا این رشته مدیریتی و یا هنری یعنی دیجیتال مارکتینگ را برای شما به صورت کامل و ریز به ریز شرح دهیم و از تمام خوانندگان و اساتید این رشته تقاضا داریم تا با نظرات خود مارا همراهی و مطالب مبتدیانه ما را کامل کنند.

 

What Is Digital Marketing?

 

اولین سوالی که در ذهن ما شکل می گیرد آن است که به راستی دیجیتال مارکتینگ چیست؟

به صورت کلی دیجیتال مارکتینگ یعنی تبلیغات بر بستر کانالهای دیجیتالی مانند: موتور های جستجو، وبسایت ها، رسانه های اجتماعی، ایمیل و برنامه های تلفن های هوشمند همراه که واژه اصلی آن دربر گیرنده دامنه وسیعتری از علم فروش و بازاریابی است.
می توان گفت به تمام روشهای تبلیغات که برای خلق و گسترش برند و یا محصول در بیتر اینترنت و فضای مجازی صورت می گیرد دیجیتال مارکتینگ گفته می شود که برخلاف علم بازاریابی سنتی تمام توجه آن به جذب و نگهداری مشتری است.

ما در این مطلب با چند نمونه رایج تبلیغات بر بستر فضای مجازی آشنا خواهیم شد.

Pay Per Click

سیستم PPC یا پرداخت به ازای کلیک

یکی از معمول ترین روش های تبلیغات در اینترنت به ویژه در کشور ما ایران، تبلیغات کلیکی و یا پرداخت به ازای کلیک است. در این روش جامعه هدف شما به گستردگی تمام وبسایت های موجود در اینترنت با موضوعات متنوع و فراوان است و اینکه تنوع نوع تبلیغ هم نیز بر معروفیت و محبوبیت این نوع تبلیغات می افزاید.

شرکت ها و آژانس های تبلیغاتی فراوانی هستند که کار مدیریت این نوع تبلیغات را بر عهده دارند و شما با تخصیص دادن مبلغی، کمپینی برای خود تعریف کرده و به ازای کلیک ها و ورود هایی که از تبلیغات بر روی بنر تبلیغاتی شما می شود پول پرداخت می کنید. ما در این مطلب به مزایا و یا معایب این روش وارد نمیشویم ولی در پستی جداگانه حتما به بررسی تخصصی این روش می پردازیم.

 

بازاریابی محتوا یا Content Marketing

این مساله بر هیچکس پوشیده نیست که همیشه تعریف و تمجید از یک محصول می تواند مخاطب را تحت تاثیر فراوان قرار دهد. یکی از پراهمیت ترین شیوه های بازاریابی دیجیتال و یا دیجیتال مارکتینگ، محتوا سازی مناسب و واضح است که در مطالب آینده انواع آن و روش های تولید یک محتوای ساده و فراگیر را برای شما همراهان گرامی توضیح خواهیم داد.

بازاریابی محتوا به شیوه های گوناگون در وبسایت ها و یا مجلات اجرا میشود که از مهمترین رکن های جذب محصول به شمار می رود و بسیاری از سازمان های بزرگ برای تولید محتوای محصولات خود با تیمی خبره و یا با آژانس تبلیغاتی قرارداد هایی با مبالغ کلان امضا می کنند زیرا یک خط از محتوا می تواند مسیر فروش یک محصول و یا سازمان را تغییر دهد.

 

بازاریابی شبکه های اجتماعی

امروزه دیگر زمان آنکه افراد در شبکه های اجتماعی فقط و فقط به دنبال دیدن عکس ها و ویدئو های سرگرم کننده باشند گذشته و اکثر افراد از شبکه های اجتماعی جهت جستوجو برند ها و کسب و کار ها هستند. یکی از اتفاقاتی که شاید هیچ کس آن را پیشبینی نکرده بود جایگزینی و برتری شبکه های اجتماعی نسبت به وب سایت ها بود.

شبکه های اجتماعی به دو صورت دسکتاپ یعنی قابل استفاده با کامپیوتر های شخصی و همینطور به صورت موبایل ها در دسترس عموم هستند. یکی از شیوه های بازاریابی و برند سازی همین استفاده از شبکه های اجتماعی است به صورتی که روزانه پست هایی مربوط به کسب و کار خود در صفحه های شخصی انتشار و دنبال کنندگان خود را آگاه می سازیم.

از معروفترین شبکه های اجتماعی موجود برای بازاریابی در دنیا می توان به فیسبوک، توئیتر، لینکداین، گوگل پلاس، اینستاگرام، یوتیوب و…. اشاره نمود که در پست های آتی نحوه ساخت و مدیریت هریک را توضیح خواهیم داد.

 

 

بازاریابی پست الکترونیک

یکی از روش های دیجیتال مارکتینگ بازاریابی توسط پست الکترونیک و یا ایمیل مارکتینگ است که برخلاف نظر خیلی از افراد مبنی بر منسوخ شدن و یا مردن، هنوز هم یکی از موصرترین نوع تبلیغات دیجیتال بحساب می آید. خود شما چقدر به ایمیل های دریافتی خود اهمیت می دهید؟ و چندبار در روز صندوق اصلی پست الکترونیکی خود را بازدید می کنید؟

یکی از موثرترین و مستقیم ترین نوع تبلیغات و بازاریابی همین پست الکترونیک است که البته نباید از دشواری های آن نیز بپرهیزید. این روش نیاز مند یک متن بسیار زیبا، گیرا و مختصر و همچنین یک استراتژی فوق قوی می باشد زیرا در صورت شکست به هرزنامه ها خواهید رفت.

 

بازاریابی بر بستر تلفن همراه

یکی دیگر از روش های نوین بازاریابی دیجیتال و یا دیجیتال مارکتینگ بازاریابی بر بستر تلفن های همراه می باشد که در کشور ما ایران هم از سالیان دور از آن استفاده می شود. در این روش می توان از پیامک های تبلیغاتی، پیامک های چند رسانه ای، نرم افزار های موبایل و تبلیغات به صورت اعلان ها استفاده نمود.

دلیل محبوبیت و در عین حال موثر بودن موبایل مارکتینگ همه گیر بودن و در دسترس بودن تلفن های همراه برای تمام سنین و تمام اغشار جامعه است. ما در مطالب جداگانه به معرفی کامل هر یک از روش ها اشاره خواهیم نمود.

 

سخن پایانی :

به عنوان سخن پایانی باید خدمت شما عرض کنم که روش های معرفی شده در بالا تنها بخش کوچکی از هنر بازاریابی دیجیتال و یا دیجیتال مارکتینگ است که از محبوبیت فراوانی برخوردار هستند و امروزه از آنها برای تبلیغات، برند سازی و بازاریابی استفاده می شوند. همانطور که در بالا گفته شد در پست های جداگانه به صورت کامل هریک از شیوه ها توضیح داده شده و به برسسی معایب و مضایای آنها پرداخته خواهد شد.

16 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تیم تحریریه استودیو تک نقش

تیم تحریریه استودیو تک نقش

رسانه ای جهت ارائه خدمات هنری مبتنی بر تبلیغات آنلاین و محیطی که در سال 1391 به طور رسمی تخت عنوان تک نقش هنر شروع به فعالیت و خدمت رسانی نمود.